Az intelligens otthont létrehozó és támogató készülékek, eszközök, szenzorok és egyéb megoldások beállításához, használatához szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi tudástárral: a cikkek témákban rendezve gyűjthetőek ki, azon belül ABC sorrendben találhatóak a cikkek címei, amelyekre kattintva megnyitható a teljes cikk.
Egyes cikkek szabadon olvashatóak, a többi csak megfelelő termékregisztráció után válik elérhetővé. Ezeket az ún. „zárt” cikkeket kis lakat ikon jelöli, csak bejelentkezés után válnak olvashatóvá, amennyiben beállításra került a jogosultság a regisztrációs kártya kódjával. Ennek hiányában csak a szabadon elérhető cikkek olvashatóak.
Jelenleg nem vagy bejelentkezve.
Tudástár cikkek
Felhasználói cikkek, útmutatók |
Központ nélkül is használható Z-Wave-es eszközök [2023-11-30]
Régebbi híreinkben többször említettünk már olyan eszközöket, amelyek önállóan, vagy esetleg párba asszociálva (egymással közvetlenül kommunikálva ) képesek központi egység nélkül is a funkciójuk ellátására. Ezek az eszközök lehetőséget adnak arra, hogy előrelátóan előkészítsük egy okosotthon kialakítását, de amíg nem rendelkezünk központtal, ezek az eszközök ellátják alap funkcióikat, hasonlóan a nem Z-Wave-es (vagy nem „okos”) eszközökhöz. Ebben a cikkünkben ilyen eszközöket sorolunk fel, megmutatva a központ nélkül használhatóságukat. Minden itt említett termék Z-Wave-es okosotthon-rendszerbe is illeszthető. A termékek adatlapján részletes leírás és kompatibilitási ajánlások is szerepelnek. A cikkünket folyamatosan frissítjük új eszközök megjelenésekor.
Fali termosztátok
Ezek általában fali szerelvénydobozba szerelhető, 230V tápellátást igénylő eszközök. Alap funkciójuk teljesen megegyezik egy hagyományos termosztátéval, tehát mérik az aktuális hőmérsékletet és a beállított kívánt hőfok (setpoint) alapján ki-be kapcsolják a kazánt és/vagy a fűtésköröket. Tartalmaznak egy relét, amellyel a vezérelt eszköz kapcsolását végzik. Kiválasztásukkor arra kell figyelni, hogy vajon szárazkontakt kimenettel rendelkeznek vagy fázist kapcsolnak. A vezérelt eszközhöz való illesztésük ettől függően változik. Ide kattintva megtekinthetők a kínálatunkban jelenleg elérhető fali termosztátok.
Létezik már elemes táplálású, de szárazkontakt relét is tartalmazó termosztát; az MCO Home MH4959. Olyan helyen jelenthet segítséget, ahol a falból kivezetve csak a kazán kapcsoló kéteres vezeték van, de nincs lehetőség 230V-os tápellátásra.
Relét is tartalmazó fali kapcsolók
Ezek általában érintőkapcsolók. Változó számú relét tartalmaznak. A Heltun márkából létezik 5 áramkört is kapcsolni képes 5 érintőgombos változat, a Heltun Touch Panel Switch Quinto. Az ilyen több áramkörös kapcsolók előnye, hogy egyetlen eszközzel helyettesíthető akár 2–3 egymás mellé sorolt kapcsoló is. De léteznek nyomógombos fali kapcsolók is, például a Fibaro Walli Switch, amely 1 vagy 2 világítási kör kapcsolására alkalmas, és nyomógombjaival, önállóan használva is képes villanykapcsolóként funkcionálni.
Fali dimmerek
Falra, szerelvénydobozba szerelhető dimmerek. Nyomógombbal (pl.: Fibaro Walli Dimmer), vagy forgatható szabályzógombbal (pl.: Heatit Z-Dim) rendelkeznek. Ezek a Z-Wave-es eszközök a hagyományos fali dimmerekhez hasonlóan önállóan is használhatók világítási áramkörök dimmelésere. A Heatit termékei ráadásul a System 55 szabványt követik, így számos ismert szerelvénycsaláddal (pl. Gira) kompatibilisek, azok sorolókeretébe illenek.
Relék nyomógombos alternatív lámpakapcsoláshoz:
A szerelvénydobozokba szerelhető relék önállóan működve is tökéletesen alkalmasak lehetnek alternatív kapcsolások megvalósításához. Mivel ezek a relék rendelkeznek kapcsoló bemenettel, és erre nyomógombok is csatlakoztathatók, ezért könnyedén kiépíthető egy olyan alternatív kapcsolás, ahol a nyomógombok párhuzamosan kötve képezik a relé bemenetét, és a relé kapcsolja a világítást. Így bármelyik gomb megnyomására le- és felkapcsolhatjuk lámpáinkat. De akár dimmelhetők is az égők a gombok nyomva tartásával, ha dimmermodult használunk sima kapcsolómodul helyett.
Nyomógombos redőnykapcsoló kiegészítése redőnyvezérlő relével
A hagyományos nyomógombos redőnykapcsolók működésére jellemző, hogy csak a gombnyomás idejéig mozgatják a motort, és nincs olyan funkciójuk, hogy rövid gombnyomásra teljesen le- vagy felmenjen a redőny. Egy redőnyvezérlő modul beépítésével ez a funkció elérhetővé válik. A redőnymotor és a kézi kapcsoló közé bekötött redőnyvezérlő képes lesz biztosítani többféle módot is a redőny vezérlésére. Rövid gombnyomással indíthatjuk és leállíthatjuk a redőny mozgását, így egyetlen gombnyomással akár az alsó vagy felső végállásba is mozgathatjuk árnyékolónkat. Vagy folyamatos gombnyomással a megfelelő magasságba állíthatjuk. Itt is érvényes, hogy később ezt a Z-Wave-es modult beilleszthetjük egy okosotthon rendszerbe, és így már teljes körű automatizáltságot is megvalósíthatunk.
Aeotec Doorbell 6
Egy olyan Z-Wave-es eszköz, amely szirénaként is használható bizonyos események fény- és hangjelzésére, de emellett kapunk hozzá egy csengőgombot is, amely a hagyományos rádiós csengőkkel egyező módon használható. A csengetéskor fény és hangjelzést is ad. Kiegészíthető további nyomódombokkal, így összesen 3 kapu csengőgombjának funkcióját tudja ellátni. A kiegészítések paraméterezéséhez és a riasztó funkciók használatához már szükség lesz egy okosotthon központtal létesített kapcsolatra is.
Felsorolásunkból látható, hogy a Z-Wave-es eszközök közül sok használható a hagyományos eszközökkel egyező alap funkciókra. Ezért is szerettük volna cikkünkben felhívni a figyelmet arra, hogy ha hosszútávon felmerül okosotthon kiépítésének a gondolata, akkor előre átgondolva, a rendszer kiépítése előtt már használhatunk olyan, feladatukat önállóan is ellátó Z-Wave-es eszközöket, amelyeket később a rendszer kiépítésekor, Z-Wave központhoz párosítva az okosotthon rendszerünk részei lesznek.
További lehetőség lehet Z-Wave-es eszközök vezérlő központ nélküli használatára, amikor két eszközt asszociálva, tehát egymással közvetlenül kommunikálva töltenek be egy funkciót. Számos megoldás közül említsük meg a legjellemzőbbeket!
- Ilyen lehet egy hagyományos rádiós termosztát helyettesítése egy Z-Wave-es elemes termosztáttal és egy relével, ami a kazánt kapcsolja.
- Vagy egy lépcsőház, esetleg közlekedővilágítás, ahol egy mozgásérzékelő és egy világítást kapcsoló relé (esetleg fali kapcsoló, lásd fentebb) párosításával oldhatjuk meg a terület világítását. Mozgás érzékelésekor felkapcsol a világítás, majd a beállított idő elteltével kikapcsol.
- Ha azonnali védelem kell vízszivárgás ellen, de még nincs vezérlőközpont a lakásban, akkor egy vagy több vízérzékelő szenzor és egy, a főcsapot elzáró motor asszociációja azonnal használható védelmet kínál.
Az ilyen, két eszközt alkalmazó megoldásoknál szükség van az asszociáció és esetleg egyéb paraméterek beállítására, amihez egy Z-Wave központra lesz szükség, de a beállítások elvégzése után a párosított eszközök már a központ jelenléte nélkül is önállóan működnek. Az ilyen párosított megoldások kiválasztásában és beállításában bármelyik kiépítő partnerünk segítséget tud nyújtani.
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
Ebben a cikkben olyan Z-Wave-es eszközöket mutatunk be, amelyek önállóan vagy esetleg párba asszociálva képesek központi egység nélkül is a funkciójuk ellátására. Villanyszerelők különösebb okosotthonos ismeretek nélkül, azonnal használhatják a legtöbb megoldást.
tovább a teljes cikkhez...
Bemutatjuk, hogyan választhatjuk ki a nekünk szükséges fűtési és hűtési módokat, és hogyan tölthetjük le a gyártó adatbázisából a klímánk irányításához szükséges infra parancsokat az MCO Home IR2900 termosztát esetében.
tovább a teljes cikkhez...
Akár új ingatlanba, akár felújításon átesettbe költöznénk be, mi a Távvezérlés.hu-n azt javasoljuk, hogy előbb használjuk egy ideig a lakást/irodát, mielőtt nekilátnánk az okosításának. Egyrészt van elég más teendőnk a beköltözésig, és bizonyosan lesznek előre nem várt kiadásaink is, másrészt valamennyi használat után érezzük majd valóban, mit is érdemes kényelmesebbé, gazdaságosabbá, felügyelhetővé tenni (mert bizonyosan felesleges pl. minden fali konnektort vezérelhetővé alakítani). Van azonban pár dolog, amire már az építéskor vagy a felújítás során érdemes figyelni, mivel egyszerűbbé, és így olcsóbbá teszi majd később az automatizálással kapcsolatos munkálatokat és eszközöket.
tovább a teljes cikkhez...
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
Megmutatjuk a legegyszerűbb (és talán legolcsóbb) megoldást, valamint a hozzá tartozó két utasításos programot, amivel régi elromlott termosztátunkat helyettesíthetjük, és közben már ki is alakítottuk okosotthon rendszerünk alapjait. Cikkünk legfontosabb célja, hogy egy példát mutassuk arra, hogy mennyire egyszerű, és bárki számára megoldható a SmartThings rendszerben a folyamatok programozása.
tovább a teljes cikkhez...
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!