Nuki zárak – az új generáció
Megérkezett a sokak által ismert és kedvelt Nuki zárak új generációja. A Nuki Smart Lock Pro (5th Gen) és Nuki Smart Lock Ultra. Ahogy a névből is látszik, az új zárak az 5. generációját képviselik a Nuki kedvelt okos zárainak. Bemutatjuk a lényeges különbségeket a két új zár között, és beszélünk még a Nuki Smart Lock Go-ról is, melynek a kialakítása még az elődökéhez hasonló.
A Nuki zárakat szinte mindenki ismeri. Sokan használják otthonaikban vagy Airbnb lakásokban, vagy akár panziókban, motelekben is a márka motoros zárait, kódpadjait. Az új Nuki Smart Lock Pro (5th Gen) és Nuki Smart Lock Ultra a legtöbb dologban hasonlítanak egymásra. A Nuki Smart Lock Ultra-ról már írtunk is régebben (a bejelentésének időpontjában) egy rövid ismertetőt – ide kattintva olvasható. De ismételjük át röviden az újdonságokat, mely mindkét új modellre vonatkozik!
Az új zárak sokkal kisebbek, és ezzel szebbek, elegánsabban lettek. Csak a forgatható rozsdamentes acél henger maradt meg a régi dizájnból, az akkumulátort tartalmazó alsó rész nélkül. Így az egész zár sokkal kisebb helyet foglal, és ez a megmaradt hengeres rész tartalmazza a motort és a beépített akkumulátort is. Ebből következik, hogy a Smart Lock Pro és Smart Lock Ultra esetében már nincs lehetőség az akkuk cseréjére, töltésüket csak a helyükön lehet megoldani. Ehhez egy mágnesesen csatlakozó töltőkábelt kapunk, emiatt nem okoz gondot, ha töltés közben véletlenül valaki benyit az ajtón, és megfeszül a kábel. Ilyenkor a mágnesek elengedik a vezetéket, az utána pedig egyszerűen visszacsatlakoztatható. A töltés csak max. 2 órát vesz igénybe, és – a gyártó szerint – akár 9 hónapig használhatók egy töltéssel az új zárak. Mindkét zár esetében 3 sebességi fokozat választható, de még a legkisebb sebesség is másfélszer gyorsabb, mint ahogy a régi Smart Lock Pro 4 működött. Kialakításukban is hasonlóak, a fém henger alján egy vékony takarógyűrű van, amely mindkét típusnál lehet fehér és fekete is, ezeket tartozékként mindkettőhöz megkapjuk.
Méretükben az átmérő azonos (57 mm), de a hosszúságuk (mélységük) különböző, melynek oka a zárbetét-kialakításuk. Így el is érkeztünk a különbségekhez.
Nézzük meg melyek a lényeges különbségek a Nuki Smart Lock Pro (5th Gen) és Nuki Smart Lock Ultra zárak között!
A legfőbb különbség, hogy a Smart Lock Pro a régi Nuki zárakhoz hasonlóan bármilyen zárbetétre felszerelhető. A Smart Lock Ultra kialakítása viszont olyan, hogy csak a saját zárbetétjével tudjuk használni, ezt viszont meg is kapjuk hozzá a gyári csomagolásban! A saját zárbetéttel való egyszerűbb (és tökéletesebb) csatlakozás miatt a Smart Lock Ultra hosszúságát sikerült kisebbre kialakítani, így 58 mm-re áll csak ki az ajtó síkjából és a súlya is 40 g-mal könnyebb. A hosszúság a Smart Lock Pro esetében 70 mm az univerzálisabb csatlakozási lehetőség miatt.
A másik különbség a két zár között az akkumulátorok típusában van. A Smart Lock Pro lítium-ion, a Smart Lock Ultra pedig lítium-polimer akkumulátort tartalmaz. Ettől függetlenül azonban mindkettőre vonatkozik a maximum 2 órás töltési idő és az akár 9 hónap működés egy töltéssel.
Végül nézzük meg, az új Nuki Smart Lock Go miben más, mint az előd Pro 4!
A Nuki Smart Lock Go sokkal jobban hasonlít a régi Nuki zárakra, mint a cikk elején említett Pro (5th Gen) és Ultra. Külsőre és méretre szinte megegyezik a régi zárakkal. Itt is a nagyobb készülékházzal találkozunk, amelybe elférnek a cserélhető akkumulátorok. Különbséget csak a színekben látunk; a régi Pro 4 forgatható gyűrűje rozsdamentes acél volt, ami az új Go-n már a ház többi részével egyező fehér műanyag.
A fontosabb különbség az elődhöz képest az, hogy az új Go-ban a Wi-Fi-s kapcsolathoz aktiválnunk kell egy Remote Access nevű szolgáltatást. Ezt a távoli elérést biztosító funkciót a Nuki applikációban igényelhetjük. Ha nem vásároljuk meg a Remote Access-t, akkor nem aktiválódik a Wi-Fi a Smart Lock Go-ban, csak Bluetooth kapcsolattal használhatjuk. Így, ha távoli elérést is szeretnénk, akkor csak egy Nuki Bridge-en keresztül tudjuk azt megoldani.
A fentiek alapján az alábbiakat érdemes összefoglalóként megjegyezni:
- Otthoni környezetben bizonyosan előnyös az újabb csúcsmodellek apróbb mérete, de panzióban, vendégeknek rövid távra kiadott szobák esetén az egy mozdulattal cserélhető akkumulátor nagy előnyt jelent. Így ilyen felhasználásra a 4. generációs Pro zárakat és a Smart Lock Go-t továbbra is jobb választásnak tartjuk.
- Bár a vevőnek rosszul eshet, hogy a Go-ba a gyárilag beépített Wi-Fi aktiválásért plusz pénzt kér a gyártó (Remote Access), nem biztos, hogy szükségünk van erre az extrára. Ha egy szálláshelyen egy Nuki Bridge elhelyezhető úgy, hogy ahhoz több Smart Lock Go is képes csatlakozni Bluetooth-on (azaz 5–10 méteren belül van több ajtóra szerelt zárunk is), akkor vélhetően jobban járunk, ha a Bridge csatlakozik a Wi-Fi hálózathoz – biztosítva a távoli elérést a zárakhoz –, a zárak pedig Bluetooth-on kommunikálnak a Bridge-dzsel. A Bluetooth lényegesen kevesebb áramot igényel mint a Wi-Fi, így sokkal ritkábban kell tölteni/cserélni az akkumulátort az okos zárban.
- Szintén szálláshelyre gondolva, ha nagyon közel vannak egymáshoz a zárral ellátott szobák, és az ajtók hangszigetelése sem ideális, akkor az újdonságok halkabb működése előnyt jelenthet, az éjszaka érkező-távozó vendégek kisebb eséllyel zavarják fel az ajtónyitással a többieket.
Aktuális Nuki-kínálatunkért kattints ide!