Az intelligens otthont létrehozó és támogató készülékek, eszközök, szenzorok és egyéb megoldások beállításához, használatához szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi tudástárral: a cikkek témákban rendezve gyűjthetőek ki, azon belül ABC sorrendben találhatóak a cikkek címei, amelyekre kattintva megnyitható a teljes cikk.
Egyes cikkek szabadon olvashatóak, a többi csak megfelelő termékregisztráció után válik elérhetővé. Ezeket az ún. „zárt” cikkeket kis lakat ikon jelöli, csak bejelentkezés után válnak olvashatóvá, amennyiben beállításra került a jogosultság a regisztrációs kártya kódjával. Ennek hiányában csak a szabadon elérhető cikkek olvashatóak.
Jelenleg nem vagy bejelentkezve.
Tudástár cikkek
Felhasználói cikkek, útmutatók |
Mire figyeljünk építés, teljes felújítás során, ha később okosítanánk ingatlanunkat? [2022-08-10]
Akár új ingatlanba, akár felújításon átesettbe költöznénk be, mi a Távvezérlés.hu-n azt javasoljuk, hogy előbb használjuk egy ideig a lakást/irodát, mielőtt nekilátnánk az okosításának. Egyrészt van elég más teendőnk a beköltözésig, és bizonyosan lesznek előre nem várt kiadásaink is, másrészt valamennyi használat után érezzük majd valóban, mit is érdemes kényelmesebbé, gazdaságosabbá, felügyelhetővé tenni (mert bizonyosan felesleges pl. minden fali konnektort vezérelhetővé alakítani). Van azonban pár dolog, amire már az építéskor vagy a felújítás során érdemes figyelni, mivel egyszerűbbé, és így olcsóbbá teszi majd később az automatizálással kapcsolatos munkálatokat és eszközöket.
Az alábbi információkat feltétlenül osszuk meg villanyszerelőnkkel, redőnyösünkkel, ez rájuk tartozik az épület kábelezése során:
- A kapcsolók, konnektorok mögé az átlagnál mélyebb, akár a lehető legmélyebb fali dobozokat kérjük beépíteni! Sem munkában, sem anyagban nem igazán van jelentősége, hogy milyen mély a szerelvénydoboz (pl. a 35/45/60 mm mély dobozok árai kb. max. 100 Ft-ban különböznek). Amikor azonban az adott áramkört (pl. világítás, fali dugalj) kell automatizálttá tennünk, akkor általában a kapcsoló, konnektor mögé, a szerelvénydobozba kell elhelyeznünk reléket, amelyek egyre kisebbek ugyan, de valamennyi helyre mindig is szükségük lesz. Sőt az is előfordulhat, hogy akár két relét is be kellene építenünk egy dobozba, ahol még egyéb kábelek is foglalhatják a helyet.
Ha kellően mély a szerelvénydoboz, akkor nem csak kényelmesebb (és így gyorsabb, azaz olcsóbb is) lehet a relék beszerelése, de akár több is elférhet, illetve nem kell a létező legkisebbet választanunk, ami jellemzően kicsit drágább is lehet különlegesen apró mérete miatt. - Az összes villanykapcsoló dobozában ne csak a fázis legyen kivezetve (amit általában az adott kapcsoló megszakít), de legyen ott a nullás vezeték is! Bár egyre több olyan Z-Wave-es relé létezik (akár fényerőszabályzós is), amely működéséhez elegendő a fázis, mégis olcsóbb, és nagyobb lehet a választék is (pl. kétkörös relék), ha lehetőségünk van a fázist és a nullát is a reléhez csatlakoztatni.
- Ha szeretnénk riasztórendszert is (akár különállót, akár pl. a Z-Wave központunkkal megoldottat – lásd EZEN cikkünket) előbb-utóbb, akkor érdemes kihasználni az új építés vagy az alapos felújítás adta lehetőséget. Elsősorban arra gondolunk, hogy vezetékes nyitás- és mozgásérzékelőkhöz lefektetni a gyengeáramú (pl. 4-eres) kábeleket. A vezetékes nyitás- és mozgásérzékelők nagyságrendekkel olcsóbbak jelenleg a Z-Wave-es társaiknál (még ha azok többet is tudnak náluk), így még akkor is gazdaságosabb lehet a használatuk, ha arra kell költenünk, hogy jeleiket valamilyen módon ne csak a riasztóközpont, de az okosotthon központja is átvegye. Ráadásul nem csak a betörés elleni védelemnél van értelme annak, ha egy nyitásérzékelő tudatja a rendszerünkkel, hogy kinyílt egy ablak: az adott helyiségben azonnal elzárhatja a vezérlőközpontunk a fűtést vagy épp a hűtést! Ha tényleg elég mozgást érzékelni pl. egy folyosón, akkor a Z-Wave-es multiszenzoroknál lényegesen olcsóbb lehet egy vezetékes mozgásérzékelő (2–3 ezer forint), és bizonyos Z-Wave-es központhoz akár közvetlenül is csatlakoztatható 1–2 darab. Így ha lehetőségünk van rá, kérjünk vezetékeket hagyományos ajtó- és ablaknyitás-érzékelőkhöz is, illetve fúrassuk bele a nyílászárók tokjába ezen érzékelőket! Mindennek a költsége kb. elhanyagolható az összes költségünkhöz képest, így akkor sem került sokba, ha esetleg sosem fogjuk később használni őket (viszont egy esetleges új tulajdonosnak emiatt értékesebb lehet az ingatlan).
A nyitás- és mozgásérzékelők kábeleit egy központi helyre – csillagpontosan – vezessük ki, ahová a riasztóközpontot, az okosotthon vezérlőközpontját, a kamerarendszer rögzítőjét, a bejövő internetkapcsolatot (routert) is elhelyeznénk. Így később lehetőségünk lesz eldönteni, hogy mihez és hogyan is csatlakoztatjuk ezeket a szenzorokat, ez már fúrást, faragást nem fog igényelni. - Ha elektromos redőnyöket szeretnénk, és van esély arra, hogy egyszer okosotthon-központunk fogja vezérelni a lakást, lehetőleg ne kérjünk rádiós távvezérlővel rendelkező redőnyt! Bár többféle, 433 MHz-es frekvencián üzemelő redőny (pl. bizonyos Somfy modellek) illeszthető különböző kiegészítőkkel az okosotthonhoz (pl. Zipato Zipabox2 433 MHz modul), nem mindegyiknél lehetséges ilyen megoldás, illetve pénzkidobássá válik a rádiós távvezérlő az adott redőnynél, amint az okosotthon központján keresztül vezéreljük. Főleg, ha egy akár 100 ezer forintnál is drágább központi távirányítót kellene vennünk az összes redőnyünk kényelmes irányításához... Kérjünk hagyományos fali redőnykapcsolót, amely mögé számos gyártó Z-Wave-es redőnyvezérlőjét be tudjuk bármikor utólag építeni! Ha nem szeretnénk emiatt újabb kapcsolókat látni a falon, kérjük a kapcsolót egy rejtett helyre (pl. szekrény mögé), és persze magát a kapcsolót sem kell megvennünk, csak legyen adott a hely (az oda vezetett kábelekkel) a Z-Wave-es redőnyvezérlő beépítéséhez. Egyébként elegendő akár a redőnytokban vagy amellett a falban is kialakítani azt a helyet, ahová a redőnyvezérlő relé kerül majd, ha érintésvédelmileg kifogástalanul megoldható ott az üzemeltetés. Létezik Z-Wave-es redőnymotor is, ehhez természetesen nincs szükség plusz vezérlőrelére, vagy akár hagyományos fali kapcsolóra. A szokásos fali kapcsoló kiépítését már csak azért is javasoljuk, mert előfordulhat, hogy vendégeinknek, vagy éppen egy bejárónőnek kell kapcsolni a redőnyt, nekik a fali kapcsoló a legegyszerűbben használható „távvezérlő”. De a lakás is értékesebb lehet használtként, ha van azért hagyományos fali redőnykapcsoló is, főleg, ha mondjuk az új tulajdonos nem értékelné az okosotthon-rendszerünket, és ezért azt kiszerelnénk elköltözésünk alkalmával.
- Annak ellenére, hogy a wifi-hálózatok egyre gyorsabbak és olcsóbbak, építsünk ki vezetékes (ethernet) hálózatot is a lakásban! Egyrészt az olyan eszközök, mint pl. az IPTV set-top-box, a 4K-s médialejátszó, egy komolyabb asztali számítógép, NAS alapvetően gigabites vagy akár 10 gigabites hálózaton használhatóak kompromisszumok nélkül, másrészt akár egy hálózati zenelejátszó, internetrádió is stabilabban használható, ha vezetékkel csatlakozik hálózatunkhoz, főleg ha számtalan wifis eszköz is működik a lakásban, vagy több wifi hálózat is elérhető a környéken. Az ethernet-kábelek falban történő elhelyezését ma már a legtöbb villanyszerelő elvégzi, a fali ethernetcsatlakozók pedig szinte valamennyi ma kapható fali kapcsolócsalád kínálatában megtalálhatók. Legalább Cat5e minősítésű, de inkább Cat6 vagy akár újabb kábelt használjunk!
- Ha biztonsági kamerákat, vagy a Wi-Fi lefedettségét biztosító access pointokat is használnánk, ezeket is kábelen érdemes csatlakoztatni, így ezek elhelyezését még a villanyszerelés elkezdéséig ki kell találnunk! Ezen eszközök tápellátása megoldható az ethernet-kábelen keresztül, tehát külön konnektort nem kell elhelyeznünk a számukra. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy akarunk-e kamerákat, akkor is érdemes lehet a kábelezést elvégezni. Legfeljebb hagyjuk a kábeleket a nemesvakolat alatt a hőszigetelésben (persze a helyüket pontosan megjelölve, lemérve), így később bármikor megtalálhatjuk azt, ha nekünk, vagy épp a következő tulajdonosnak mégis szüksége lenne rá (azaz értékesebb az ingatlanunk, hiszen bármikor felszerelhetőek a kamerák, mert a kábelezés már megoldott)! A kamerák helyének meghatározásához érdemes szakember segítségét kérni, mert könnyen lehet, hogy amíg egy laikus pl. 6–8 kamerával látja megoldhatónak a teljes védelmet, addig a szakember (ismerve a különböző kamerák látószögeit és lehetőségeit) akár 4-ből is képes megvalósítani mindezt. Nem csak a kamerákon spórolunk ekkor, de szebb is az épület kevesebb kültéri kamerával „díszítve”, és a felvételeket rögzítő DVR-ből, valamint a benne használt merevlemezekből is elég lehet egy kisebb, olcsóbb modell, a kisebb áramfogyasztásról nem is beszélve.
- Alternatív kapcsolásoknál ne a hagyományos váltókapcsolókat vagy egyszerű impulzusreléket használjunk, hanem EZEN cikkünk alapján készüljünk fel az okosotthonra!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
Ebben a cikkben olyan Z-Wave-es eszközöket mutatunk be, amelyek önállóan vagy esetleg párba asszociálva képesek központi egység nélkül is a funkciójuk ellátására. Villanyszerelők különösebb okosotthonos ismeretek nélkül, azonnal használhatják a legtöbb megoldást.
tovább a teljes cikkhez...
Bemutatjuk, hogyan választhatjuk ki a nekünk szükséges fűtési és hűtési módokat, és hogyan tölthetjük le a gyártó adatbázisából a klímánk irányításához szükséges infra parancsokat az MCO Home IR2900 termosztát esetében.
tovább a teljes cikkhez...
Akár új ingatlanba, akár felújításon átesettbe költöznénk be, mi a Távvezérlés.hu-n azt javasoljuk, hogy előbb használjuk egy ideig a lakást/irodát, mielőtt nekilátnánk az okosításának. Egyrészt van elég más teendőnk a beköltözésig, és bizonyosan lesznek előre nem várt kiadásaink is, másrészt valamennyi használat után érezzük majd valóban, mit is érdemes kényelmesebbé, gazdaságosabbá, felügyelhetővé tenni (mert bizonyosan felesleges pl. minden fali konnektort vezérelhetővé alakítani). Van azonban pár dolog, amire már az építéskor vagy a felújítás során érdemes figyelni, mivel egyszerűbbé, és így olcsóbbá teszi majd később az automatizálással kapcsolatos munkálatokat és eszközöket.
tovább a teljes cikkhez...
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
Megmutatjuk a legegyszerűbb (és talán legolcsóbb) megoldást, valamint a hozzá tartozó két utasításos programot, amivel régi elromlott termosztátunkat helyettesíthetjük, és közben már ki is alakítottuk okosotthon rendszerünk alapjait. Cikkünk legfontosabb célja, hogy egy példát mutassuk arra, hogy mennyire egyszerű, és bárki számára megoldható a SmartThings rendszerben a folyamatok programozása.
tovább a teljes cikkhez...
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!
A cikk csak regisztráltak számára, bejelentkezve válik olvashatóvá!