isogulaleb írta:Sziasztok!
5 db állítómű vezérlése 5 db Shelly 1 Mini Gen3-mal
1 db WILO keringtető szivattyú vezérlése 1 db Shelly 1 Mini Gen3-mal
5 helyiség hőmérsékletmérése Shelly BLU H&T-vel
A hőszivattyú állítóműi alapból zártak és 240V-on üzemeltethetők. A hőszivattyút nem kell vezérelni, mert az a puffertartályra dolgozik. Van 4 további kör, ahol nincsenek állítóművek, ezekhez gondolkodom még plusz H&T-kben.
Akkor folytatnám a konkrét eseteddel. Bár nagyon komolyan hangzik az „állítómű” kifejezés, szeretnék az alábbiakban az egyébként jóval laikusabb „motoros szelep” kifejezéssel élni, talán ezt többen és könnyebben értik.
Te gyakorlatilag egy fűtésvezérlő rendszert akarsz összerakni, ami egy számítógépen fut (az okosotthon központján), és a (vezeték nélkül) mért hőmérsékletadatok alapján fűtési szelepeket nyitnál/zárnál, illetve keringtető szivattyút kapcsolnál.
Ez normál esetben úgy működik, hogy minden helyiségben van egy termosztát, azok pedig egy fűtésvezérlőhöz csatlakoznak. Ha bármelyik termosztát fűtést kér, akkor a fűtésvezérlő kapcsolja az adott szobához tartozó szelepet, és indítja a kazánt és/vagy a keringtető szivattyút. Pár lehetőség, amit a mi kínálatunkban lévő eszközökkel meg lehetne valósítani:
1. Az
MCO Home fűtésvezérlője 8 kört (fűtésszelepet) tud kapcsolni, 1 kazánt (szárazkontakt-kimenet) és 1 szivattyút (230V kimenet). A szobákba többféle elemes termosztát közül választhatsz, ezekben nem kell relének lennie, hiszen nem ők kapcsolnak majd áramköröket, csak „szólnak” a központnak, de még inkább közvetlenül az MCO fűtésvezérlőnek, hogy mikor kérnek fűtést. Az
MCO Home IR2900 termoszát különlegessége, hogy nyáron az infra távvezérlős klímát is irányíthatja, miközben télen a fűtést vezérled vele. De akár többfokozatú szellőzést is indíthat a vezérlőközponton keresztül. (Én magam is ilyen termosztátokat és az MCO fűtésvezérlőt használom odahaza, gázkazános fűtéshez). De használható a
Heatit hordozható termosztátja is, bár az infrát nem kapcsol, de tud fűtés/hűtés módot is (ha nyáron hűteni is lehet a hőszivattyúddal).
A
Heatit Z-Temp3-at akkor javasolnám, ha a System55 szabványt követő fali szerelvényeid (villanykapcsolóid) vannak, mivel azokkal sorolható, azaz egy 2-es, 3-as, stb keretbe egymás mellé rakhatók a falra, és nem is kell dobozt fúrni, mivel elemes az eszköz,falon kívüli.
Bármelyiket is nézzük, a Z-Wave asszociációt használva közvetlenül (vezeték nélkül, de Z-Wave-en, nem Wifi-n) kommunikálnának a termosztátok a fűtésvezérlővel. A termosztátok Z-Wave paramétereit beállítva megadhatsz olyan funkciókat, mint a hiszterézis (milyen hőmérséklethatárok között tartsa a hőmérsékletet), milyen változás esetén jelentse le (magától) a hőfokot vagy épp a páratartalmat a központnak (esetedben a Home Assistant-nak), stb. A vezérlőközpontnak nem lesz dolga a fűtéssel azon kívül, hogy azon keresztül is módosíthatod (akár program szerint) a kívánt hőfokokat az egyes szobákban, nem csak a szobában elhelyezett termosztátok gombjaival. Ha leáll a vezérlőközpont, az nem érinti a fűtésedet! Ha bármely szoba fűtést kér, a fűtésvezérlő automatikusan kapcsolja a keringtető szivattyúdat és a szelepeket (szintén paraméterezhető, hogy pl. a szivattyú még hány percig fusson tovább a fűtési igény megszűnésekor, vagy mennyit várjon indulás előtt, amíg a szelepek nyitnak (pár perc kell a thermoszelepeknek, mire teljesen kinyitnak). SEMMIT nem kell ennek kapcsán a vezérlőközpontra bízni, abban beállítani, azon programot írni.
2. Választasz egy ismert fűtéstechnika gyártótól vezeték nélküli termosztátokat és fűtésvezérlőt (ebben is tudunk segíteni, bár nincs még fent a kínálatunkban az, amit ajánlanék). Olyan választasz, ami integrálható (pl. IP-n keresztül) a Home Assistant alá. Az eredmény ugyanaz lesz, mint az 1-es megoldásom, de talán megnyugtatóbb, hogy egy gyártótól egy komplett rendszered van, és a gyártó egy sok éves tapasztalattal rendelkező fűtéstechnikai cég, bizonyosan kiforrott és stabil megoldással. Viszont bizonyosan drágább lesz ez a 2-es út, mint az 1-es. Mindkettő előnye, hogy a vezérlőközpontodtól (ami egy általános számítógép a gyakorlatban) teljesen független fűtési rendszered lesz, amivel semmi dolgod, működik out-of-the-box.
3. Ahogy gondoltad Te is, veszel reléket, és megcsinálod azokat a logikákat, amiket a fűtésvezérlő céleszközök már tartalmaznak. Programozol esetleg hűtésmódot, fagyásvédelmet, stb. Ezt is lehet, de bizonyosan nem Wifi-s, hanem Z-Wave reléket mondanék, az előző válaszomban leírtak miatt. Azt teljesen elvetném, hogy Bluetooth-os hőmérővel váltsam ki (ússzam meg) a termosztátot. Nem gondolom hogy azok majd riportolnak a központodnak maguktól, enélkül pedig Neked kellene programmal folyamatosan kérdezgetni a hőfokot, lemerítve az elemet egészen gyorsan. A
Heatit Z-Water2 kifejezetten fűtésszelepek és mondjuk egy szivattyú kapcsolására készült, 8+1 kimenetével. A működésüket viszont Neked kell programozni, és a központodra lesz bízva. A
Heltun 5-ös reléje pont jó lehet 5 szelep vezérlésére, de kell mellé még egy 1-es relé a szivattyú miatt, és most is Neked kell leprogramozni a működési logikát. A reléktől függetlenül itt is termosztátokat választanék, nem pedig hőszenzorokat, főleg nem elemeseket. A
Heltun fali kapcsolóinkban pl. van beépített hőszenzor (és páratartalom- és fényérzékelő is), ezt nyugodtan lehet „nyaggatni” bármennyit, ráadásul beállítható, hogy ő maga jelentsen, mondjuk X tizedfok változás esetén.
A 3-as megoldás lehet a legolcsóbb, de a legmunkásabb és legbizonytalanabb működésű a központra utaltság miatt. Nem ezt választanám. A 2-es a legdrágább, de legprofibb, legmegbízhatóbb. Az 1-es amit én használok az idei fűtési szezon kezdete óta.
Ha nem tudlak lebeszélni arról, hogy a vezérlőközpontodra bízd a szelepek és a szivattyú kapcsolgatását és ennek logikáját Te programozd le, valamint drágának találod a Z-Wave-es reléket, akkor mutatnék egy olyan relésort, amit etherneten keresztül (IP-n) lehet kapcsolgatni. Vagy Modbus-on (bár ehhez kellene egy USB-s adapter is), a lényeg, hogy ne tedd bizonytalanná a fűtésedet a Wifi-vel!